4 škatle za odstranjevanje nereda
Ko organiziramo dom, moramo v prvem koraku odpraviti navlako, zato je dobro, da si priskrbimo 4 škatle za odstranjevanje nereda. Pregledovanje stvari, ki jih imamo v lasti in ločevanje teh na uporabne in neuporabne za marsikoga predstavlja izziv. A obstajajo načini, ki omogočajo, da se te naloge lotimo bolj strukturirano. Če si pred urejanjem doma ali prostora priskrbimo 4 škatle, bo ta proces malo lažji.

Med pregledovanjem stvari se odločamo ali bomo predmete obdržali ali ne. Razvrščamo jih predvsem glede na to:
- kaj bomo obdržali oz. pospravili,
- kaj bomo podarili ali prodali,
- ali moramo kakšen predmet vrniti,
- kaj predstavlja le še odpad.
Na podlagi tega določimo 4 škatle ali zaboje, v katere bomo med odločanjem, kaj ostane in kaj gre, razvrščali stvari.
Škatla “podariti/prodati”
Stvari, ki jih sami več ne uporabljamo, so pa dejansko še uporabne, dobro vzdrževane in lepe, lahko podarimo, morda celo prodamo. Za te predmete pripravimo škatlo, ki jo označimo z oznako “podariti/prodati”. Ko končamo s pregledovanjem, določimo komu oz. kateri organizaciji bomo predmete podarili. Pri izbiri dobrodelne organizacije ne kompliciramo preveč, saj tako le odlašamo in še vedno kopičimo navlako. Prav tako moramo pri predmetih, ki jih želimo prodati, določiti datum, do kdaj jih bomo prodali. Če nam to v določenem času ne uspe, stvari podarimo. Včasih pač ni kupca za tiste stvari, za katere mi sami menimo, da so nekaj vredne. Če želimo res odpraviti navlako, ji pustimo oditi.
Škatla “vrniti”
Le redki organizatorji prostora pri odpravljanju nereda uporabljajo škatlo, ki vsebuje stvari, ki jih je potrebno vrniti. A v skoraj vsakem gospodinjstvu obstajajo predmeti, ki niso naša last in pripadajo drugim. Med te lahko spadajo posode za shranjevanje hrane, knjige, pustni kostumi in še in še. Torej stvari, ki smo si jih sposodili, a jih še nismo uspeli vrniti pravemu lastniku. Če te stvari pospravimo nazaj v omare skupaj s tistimi, ki jih želimo obdržati, bodo tam tudi ostale. Če pa jih postavimo v škatlo “vrniti”, bomo poskrbeli, da čim prej ponovno najdejo svoj pravi dom.
Škatla “smeti”
Škatla za smeti pravzaprav ni nujno škatla. Lahko je tudi preprosta vrečka za smeti. Je pa vsekakor potrebna pri pregledovanju in razvrščanju, saj vsak dom vsebuje tudi predmete, ki predstavljajo le še odpad. Marsikdo izmed nas bi raje stvari podaril, kot odvrgel med smeti, ker tako občutimo manj krivde. A kar več ni uporabno ali lepo ohranjeno, ne moremo podariti – to vsekakor ni dar. Tudi pri odpadu moramo poskrbeti za pravilno ločevanje, zato ne spreglejte objave Kako premišljeno odstraniti navlako.
Škatla “pospraviti”
Med pregledovanjem stvari večji del predmetov običajno zadržimo. Te lahko takoj pospravimo na svoje mesto (če je to že določeno), ali pa postavimo v škatlo “pospraviti”, da jim poiščemo primeren dom. Če med procesom pregledovanja več ali manj vse postavljamo v to škatlo, potem se moramo malo zamisliti. Ali res vse uporabljamo? Nam je res vse všeč? Nam je vsak kos garderobe prav? V tem primeru se moramo opomniti, da imamo na voljo še 3 druge škatle.
V preteklosti sem uporabljala še 1 škatlo. V to škatlo sem postavila predmete, ki sem jih želela popraviti in nedokončane projekte. A ta škatla lahko hitro privede nazaj do kopičenja. Stvari, ki jih moramo popraviti ali drugače dokončati, običajno ostanejo na čakanju. Če jih nismo opravili v zadnjih 3 mesecih, jih zelo verjetno ne bomo tudi v naslednjih treh. Bolj verjetno je, da bomo v to škatlo sčasoma še dodali kakšen predmet, kot pa poskrbeli za čakajoče. Zato se dandanes uporabi te škatle raje izogibam.
Morda vam bo všeč tudi

Organizacija kuhinjskih omaric
nedelja, 16. marca 2014
Organizacija kuhinjskih predalov
četrtek, 5. maja 2022