Zlaganje oblačil je družinsko opravilo
Zlaganje oblačil in skrb za perilo v družinskem krogu še vedno v večini prevzemamo starši. Seveda za določene dele procesa potrebujemo znanje, kot so recimo nega za različne tkanine, rokovanje s pralnim ali sušilnim strojem in likanje. Kaj pa zlaganje oblačil? To opravilo dejansko lahko opravljajo vsi družinski člani. Tudi otroci.
Današnjo objavo ne pišem le kot organizatorka prostorov, ampak tudi kot mama. Že večkrat sem sama sebe zalotila, da lastna otroka včasih strežem z vseh strani. Majhni otroci lahko sami poskrbijo za določena opravila – vržejo umazana oblačila v koš za perilo, si natočijo kozarec vode in pospravijo svoj krožnik z mize po kosilu. Pa vendar namesto njih to velikokrat naredimo kar starši, ker je tako lažje in hitreje.
Včasih rada preberem kaj o principu Montessori vzgoje. Ta spodbuja otroke pri vsakdanjih opravilih že od malega. Otroci pri dobrih dveh letih že zlagajo preproste krpe in male brisače. Zanimivo je tudi, da jih s tem ne učimo le zlaganja, pospravljanja in rutinskih opravil. S tem naj bi otroci celo postavljali temelje za geometrijsko dojemanje in razvijali občutek za simetrijo.
Vsako gospodinjsko opravilo, pri katerem lahko pomagajo otroci, krepi njihovo samostojnost. Pospravljanje in zlaganje oblačil pa je dobra spodbuda za sprejemanje odgovornosti za svoje stvari. Poletna oblačila, kot so kratke majice in kratke hlače, so odlična izbira za začetek učenja.
Osnovno zlaganje otroške kratke majice
Spodnje slike prikazujejo vse korake osnovnega zlaganja kratke majice. Naš cilj je, da majico zložimo v pravokotnik.
Pokončno zlaganje kratkih hlač
Spodnji način zlaganja kratkih hlač je primeren za pokončno shranjevanje. To pomeni, da po zlaganju oblačila pokončno pospravimo v predale ali škatle.
Medtem ko je večina moje generacije odraščala z domačimi opravili, pa danes razmeroma malo staršev svoje otroke vključuje v dejavnosti, kot so čiščenje, pospravljanje in kuhanje. Skrbi nas, da si bomo tako ustvarili še več dela ali pa naloga ne bo dovolj dobro opravljena. A poučevanje 5-letnika je lažje kot poučevanje 15-letnika. V mlajših letih so otroci bolj željni učenja, prav tako radi posnemajo druge, zato ni dobro predolgo odlašati.