Kako organizirati knjige
Danes z vami delim nekaj nasvetov kako organizirati knjige. Zadnja leta po spletu kroži očem prijazen trend urejene domače knjižnice po barvah mavrice. Kot organizatorka prostorov nisem naklonjena organizaciji knjig po barvni lestvici, še posebej, če gre za večje zbirke knjig. Na prvi pogled vse skupaj res deluje lepše, ko pa moramo poiskati določeno knjigo, pa si s takim načinom lahko precej otežimo nalogo.
Če želimo pregledno organizirati knjige, jih moramo sprva razdeliti v kategorije, nato pa razvrstiti po abecednem redu. Barvni pristop priporočam le za otroške knjige.

Ustvarjanje kategorij
Ko vstopimo v knjigarno, takoj opazimo, da so knjige razporejene po oddelkih oz. področjih, kot so zgodovina, humanistika, kuharske knjige, leposlovje… Tako že na začetku vemo, kje moramo začeti iskati. Osredotočimo se na manjše število knjig in posledično tudi lažje najdemo iskano knjigo.
Tudi domače zbirke knjig sprva ločimo na kategorije, kot so priročniki, romani, izobraževalne knjige in tako naprej. To velja tako za tiste, ki vsebujejo 50 knjig, kot tiste, ki jih vsebujejo 200 ali več. Za manjše zbirke bo zadostovalo že ločevanje po kategorijah, za večje pa bomo te morali urediti še po abecednem redu.
Abecedni red
Ko knjige iz večje domače knjižnice razdelimo po kategorijah, jih v posamični kategoriji razvrstimo še po abecedi. Obstajata dva načina razvrščanja po abecedi, in sicer po avtorju in po naslovu knjige. Katerega boste izbrali vi, je odvisno od vas. Ali si lažje zapomnite naslov knjige ali ime avtorja? Tako jih tudi razvrstite.
Kako organizirati knjige za otroke
Pri organizaciji otroških knjig lahko uporabimo drugačne načine. To velja predvsem za mlajše otroke, ki še ne znajo brati. Otrokom lažje ostane v spominu barva knjige ali motiv/glavni junak na naslovnici, kot pa naslov ali avtor. Zato otroške knjige organiziramo ali razstavimo tako, da jih lahko sami poiščejo. Pri večjem številu otroških knjig lahko uporabimo celo barvno lestvico, ki bo dodatno polepšala sobo. Če pa knjig ni veliko, pa jih pregledno razporedimo na police za slike (police z robom). Tako otroci takoj vidijo in izberejo knjigo, ki jih v tistem trenutku zanima. S tem pristopom dodatno spodbujamo njihove prve bralne navade, tudi če jih na koncu beremo starši.

Še nekaj dodatnih nasvetov
Težke, večje knjige shranjujemo na spodnjih policah knjižnih omar (na dnu omare). Te police so običajno zaradi konstrukcije bolj trpežne in posledično prenašajo večjo težo. Police, ki jih vstavljamo, so običajno tanjše in pod preveliko težo lahko izgubijo svojo obliko.
Določene knjige lahko shranjujemo ločeno. Dober primer so kuharske knjige. Te lahko shranjujemo v kuhinji ali njeni bližini. Poskrbeti moramo le, da na tem mestu ni prevelike vlage (od kuhanja), ki bi knjigam morda dolgoročno škodovala.
Pri procesu organizacije večjega števila knjig moramo upoštevati tudi jezik. Današnje domače knjižnice običajno sestavljajo knjige v vsaj dveh različnih jezikih. Pri organizaciji večjih zbirk je smotrno, da upoštevamo tudi to.

Organizacija fotografij
Morda vam bo všeč tudi

Organizacija kopalnice in pripomočki za shranjevanje
torek, 21. februarja 2023
Shranjevanje spomladansko poletne obutve
sreda, 23. aprila 2014