Organizacija doma

Kotna omara v kuhinji

Kotna omara v kuhinji je velikokrat najbolj neorgaizirana omara v prostoru. Sedaj že veliko kuhinjskih modelov ponuja vrtilne notranje police in le-to ima tudi spodnja kotna omara v najini kuhinji. Vrtljiv model je priročen, ker omogoča dosegljivost vseh shranjenih predmetov. A pri zgornji kotni omari namenoma nisem izbrala takšnih polic, ampak čisto navadne. Razlog za to je moja višina :)

Ker v višino 2 metra ne dosežem z lahkoto, nisem videla smisla v vrtljivih policah, vedela pa sem, da me po taki izbiri čaka še en organizacijski projekt.

prazna_kotna_omara

Omara ima tri razdelke – opisovala jih bom kot spodnja, srednja in zgornja polica. Poleg slikovnega prikaza pa bom še opisala nekaj trikov, ki bodo morda prišli prav tudi vam.

Omaro polnijo predvsem prehrambeni izdelki. Kuhinja še nima vseh elementov, zato ne vem ali bo ta kotna omara le prehodna shramba. Trenutno pa se mi zdi edino smiselno, da se ravno hrana nahaja v tej omari, ki je postavljena med kuhalno ploščo, pečico in koritom.

Spodnja polica kotne omare

Na levi strani  spodnje police shranjujem prehrambene izdelke, ki jih največ uporabljam. Sortirani so v kozarcih, zaloge pa v košari. Če stvari postavljamo po višini, lahko vidimo tudi tiste, ki se nahajajo v ozadju. V ospredju so kozarčki z začimbami, ki so vrstno postavljeni v daljši PVC posodi. Ta je namenjena lažji dosegljivosti začimb, ker škatlo lahko preprosto izvlečemo in dosežemo prav vse.

spodnja_polica

Na desni strani v ozadju shranjujem zaloge v košari (vrečke z moko, drobtinami, rižem in podobno), v ospredju pa košaro s čaji in prehranskimi dopolnili, ki so v dnevnem obtoku.

Trik je predvsem višinsko postavljanje predmetov. Če imate veliko takšnih stvari, ki so približno enake višine, lahko višino ustvarite umetno. V ozadje samo postavite stiroporne podstavke ali zaprte prazne škatle in z njimi ustvarite umetno višino.

Srednja polica kotne omare

Na začetku sem omenjala notranje vrtilne police. Te lahko z vrtljivim servirnim pladnem ustvarimo kar sami. V angleščini se ta pladenj imenuje Lazy Susan (lena Suzana). Ne vem, kako lena je ta Suzana, vem pa, da ni priročna samo na mizi, ampak tudi pri shranjevanju. Pri globokih omarah lažje dosežemo predmete v ozadju, ker jih s pomikom pladnja pripeljemo v ospredje.

srednja_polica

Ta pladenj sem postavila v lev kot srednje police, v desnega pa ponovno košaro z izdelki za peko in škatlo z ovsenimi kosmiči. Te lahko brez ovir povlečem ven, ko jih potrebujem

Zgornja polica kotne omare

Na najbolj zgornji polici omare so tiste potrebščine, ki jih ne potrebujem velikokrat, kot so pekači za peko mafinov, papirnati podstavki za mafine in nekaj drugih predmetov za sladice. Družbo jim delajo še prehrambene pregrehe, torej slani in sladki prigrizki.

zgornja_polica

Rada bi se pohvalila, da ovirana dosegljivost na zgornji polici pomaga pri samodisciplini s temi prigrizki, a vsak dom ima kakšno pručko in stol, ki olajša pot do teh skušnjav … Morda boste imeli vi kaj več samodiscipline kot jaz.

kotna_omara_organizacija

Za konec prilagam še fotografijo celotne omare, zapolnjene z omenjenimi pripomočki in prehrambenimi izdelki.

Prevelika založenost v omari lahko prinese veliko neprijetnosti:

  • Kupujete stvari, ki jh že imate, ker jih s prostim očesom ne vidite.
  • V omari stojijo izdelki s pretečenim rokom uporabe.
  • Hrana se lahko rasztrese in kasneje vas morda obiščejo nezaželeni obiskovalci (mravljice).

Danes sem želela prikazati, da organizirana omara ne sme biti prezaložena. Vse naj bo vidno in na dosegu.

Delimo ideje:

En komentar

  • lida

    Lepo pospravljena omara in koristni nasveti! Lahko dodam le še moje izkušnje:
    – živila sem imela sprva shranjena v omari zraven pečice, ampak se ni obneslo – ped peko se je omara preveč segrevala, zato je pri razporeditvi treba misliti tudi na to,
    – bolje kot košarica se za shranjevanje zalog obnese škatla s pokrovom, ki se da dobro zapreti, da naše zaloge ne napadejo kuhinjski molji in druge živalice. Samo zaprta vrečka z elastiko ali kljukico ne pomaga vedno proti nezaželenim obiskovalcem. Škatla je lahko prozorna, da takoj vidimo, kaj je v njej.
    – prigrizke in sladkarije imamo shranjene izven kuhinje, ker tako nanje manjkrat pomislimo, ko iščemo kaj za pod zob v kuhinji. Poleg tega pa jih ne kupujemo na zalogo, ker tudi pri nas nimamo tako trdne volje. Če pa že, kupujemo čim manjše vreče, da se naenkrat ne poje preveč. Obiski so večinoma napovedani, tako, da izgovor, da prigrizke hranimo zanje, ni na mestu. Kadar si pa kljub temu zaželimo kaj prigrizniti, je pa treba ne samo na pručko, ampak v trgovino ali pa zavihati rokave in speči.